Jak schłodzić biuro: nie wpuszczaj ciepła i używaj wentylatorów lub klimatyzacji

Zarówno korporacje, jak i małe firmy muszą zmagać się z upałem w swoich biurach. Zapoznaj się ze wskazówkami, jak ograniczyć dostęp ciepła do wnętrz. Dowiedz się, kiedy warto zastosować system wentylacji lub klimatyzację.

Jak ochladit kancelář: nepusťte teplo dovnitř a použijte větráky či klimatizaci

Unikaj przegrzewania pomieszczeń!

Przed uruchomieniem wentylatorów lub klimatyzacji, upewnij się, że zrobiłeś wszystko, aby do Twojego biura nie wpadało słońce. Pomocne okażą się osłony przeciwsłoneczne na oknach zewnętrznych. Zapewnią doskonałe zacienienie oraz zapobiegną przegrzewaniu pomieszczeń.

Inne sposoby na zacienienie wnętrz, to m.in.:

  • rolety i żaluzje wewnętrzne,
  • markizy,
  • żagle tarasowe,
  • plisy zaciemniające.

W jaki sposób można zapobiegać przegrzewaniu wnętrz?

Jeśli masz w biurze inteligentny system rolet i możesz sterować nim zdalnie, ustaw zaciemnienie biura na wczesny poranek. Wejdziesz dzięki temu do rześkiej i nieogrzanej przestrzeni.

Jeśli nie dysponujesz taką instalacją, zaciemnij okna przynajmniej od wewnątrz. Najlepsze do tego celu są rolety z tkaninami zaciemniającymi (tzw. tkaniny zaciemniające wykonane są w 100% z poliestru, mają specjalną warstwę, która nie przepuszcza światła słonecznego i zapewnia np. niezbędne warunki w salach konferencyjnych) lub zwykłe rolety aluminiowe.

Nie zapomnij również o wietrzeniu pomieszczeń. Kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 25°C, warto otworzyć drzwi i okna, aby utworzyć przeciąg. Najlepiej te najbardziej oddalone od siebie, aby powietrze miało swobodny przepływ. Wietrzenie wczesnym wieczorem i rankiem pomoże schłodzić pomieszczenia oraz przygotować się na kolejną falę upałów.

Postaraj się wyeliminować dodatkowe źródła ciepła z pomieszczeń, w których pracujesz. Mowa tutaj o kserokopiarkach, serwerach czy lodówkach.

Wentylator – jak działa i jak dobrać odpowiedni model

Wentylator jest znacznie tańszy od klimatyzacji, ale w dużych przestrzeniach typu open space nie jest zbyt wydajny. Jeśli masz ograniczony budżet, poszukaj wentylatorów biurkowych. Są idealne do użytku osobistego, a ich cena nie jest wysoka. W pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 wystarczy model o mocy 50 W. W większym wnętrzu warto postawić na mocniejszy i wydajniejszy wentylator podłogowy, sufitowy lub stojący. Pamiętaj jednak, że jeśli ustawisz wiele wentylatorów, wzrośnie zużycie energii.

WSKAZÓWKA: Jeśli niektórym pracownikom biura przeszkadzają podmuchy wiatru, umieść wentylator na przeciwległym końcu pomieszczenia. Nie pozwól też, aby wentylator dmuchał na kogoś bezpośrednio. Lepiej ustawić go częściowo w stronę ściany. Dzięki temu nadal możesz utworzyć ruch powietrza w pomieszczeniu i jednocześnie oszczędzić pracownikom bólu gardła i sztywności karku.

Wybierając wentylator, weź pod uwagę również:

  • długość przewodu – powinna wynosić co najmniej półtora metra,
  • możliwość obracania wentylatora – uzyskasz przyjemny przepływ powietrza ze wszystkich stron pomieszczenia,
  • co najmniej 3 prędkości obrotowe,
  • generowany hałas – zalecamy, by głośność wentylatora znajdowała się w przedziale od 30 do 50 dB.

Jeśli wybierasz wentylator na taras biurowy, wypróbuj warianty z nawilżaczem i jonizatorem powietrza. W asortymencie Manutan znajduje się model z dodatkiem repelentu do zbiornika na wodę, który odstrasza owady.

Gdy potrzebujesz niższych temperatur, wybierz klimatyzację

Gdy temperatura przekroczy 30°C, skutecznym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Koszt jej zakupu i eksploatacji jest wyższy niż wentylatora, jednak jest znacznie wydajniejsza.  Najwyższej jakości klimatyzatory ścienne z jednostkami zewnętrznymi zmniejszają temperaturę nawet o 15°C. Mobilny klimatyzator pomoże natomiast ochłodzić pomieszczenie o 5-10°C w największe upały. W biurach do 150 m3 (odpowiednik sali konferencyjnej na około 15 osób) możesz ustawić klimatyzatory mobilne. Są to modele, które wymagają wystawienia rury odprowadzającej powietrze przez okno.

Jeśli wybierasz mobilną klimatyzację do biura, zwróć uwagę głównie na:

  • wydajność,
  • generowany hałas,
  • roczne zużycie energii.

Jeżeli chcesz obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodzenia danego pomieszczenia, skorzystaj z prostego przelicznika: 10 m2 = 1 kW mocy chłodzenia. Można także skorzystać ze wzoru, który pomaga obliczyć dokładniejsze zapotrzebowanie: kubatura [m3] x 40 = moc chłodnicza [W].

Ponadto należy pamiętać, że poziom hałasu generowanego przez klimatyzator nie powinien przekraczać 65 dB, najlepiej, aby wynosił 40 dB. Hałas wynoszący ponad 60 dB sprawia, że komfort pracy diametralnie spada, czujemy irytację oraz zmagamy się z bólami głowy. W dłuższej perspektywie może także powodować uszkodzenie słuchu. 

Zobacz pełną gamę wentylatorów i klimatyzatorów w sklepie internetowym Manutan. Jeśli potrzebujesz porady, jaki sprzęt będzie odpowiedni dla Twojego biura, napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie doradzimy.


Więcej powiązanych artykułów