Firmy muszą usuwać odpady zgodnie ze specjalnymi zasadami. Jak nie wydawać fortuny na utylizację odpadów?

Przedsiębiorstwa produkują masę odpadów. W salonach fryzjerskich codziennie wyrzuca się setki tubek po farbach, firmy budowlane borykają się natomiast ze stertami gruzu. Każdy właściciel firmy musi utylizować odpady zgodnie z prawem, co często wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.

garbage-2729608_1280

Temat odpadów jest istotny nie tylko w dużych zakładach chemicznych, firmach budowlanych czy placówkach medycznych. Także małe firmy muszą sobie z nimi radzić. Jak utylizować odpady, możesz dowiedzieć się z ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 r. Prostszym sposobem będzie jednak skonsultowanie się z miejscowym składowiskiem odpadów lub firmą, która zajmuje się utylizacją. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z pomocy eksperta ds. odpadów, który opracuje procedurę gospodarowania odpadami dopasowaną do Twojej firmy.

Zanim zaczniesz gromadzić odpady w firmie, trzeba z wyprzedzeniem opracować procedurę ich utylizacji oraz sprecyzować:

  • jakie rodzaje odpadów produkujesz,
  • ile ich generujesz,
  • jakie masz możliwości utylizacji (zazwyczaj z pomocą lokalnego wysypiska lub firmy uprawnionej do usuwania odpadów),
  • jak możesz zminimalizować ilość odpadów lub zaoszczędzić na utylizacji.

Jakie rodzaje odpadów produkujesz?

Najpierw sprawdź, czy produkujesz odpady niebezpieczne. Podlegają one bardziej rygorystycznym warunkom utylizacji i nie każda firma lub instytucja upoważniona do utylizacji odpadów odbierze je od Ciebie. Jeśli wytwarzasz jedynie odpady komunalne, nie masz obowiązku prowadzenia ich ewidencji w BDO (Baza Danych Odpadowych).

Musisz także sortować odpady. „Każdy przedsiębiorca i firma musi segregować odpady, to priorytet” – wyjaśnia Ivana Pokorná, technik operacyjny gospodarki odpadami, która odpowiada za odpady na składowisku w Vysoké Mýto.

kontejnery na tříděný odpad
Nie lekceważ sortowania odpadów i skonfiguruj procesy w firmie tak, aby wszyscy pracownicy mogli je łatwo sortować.

Ile ton odpadów może wygenerować firma

Rozporządzenie Ministra Klimatu z 23 grudnia 2019 r. określa dokładnie poszczególne rodzaje odpadów oraz ile ich ton może wyprodukować firma na rok, bez konieczności prowadzenia ewidencji. Nie trzeba wtedy uzyskiwać wpisu do rejestru BDO i składać sprawozdań rocznych.

Oszczędzanie na odpadach to żadna sztuka

Wiele małych firm nie utylizuje odpadów w sposób zgodny z przepisami, tworząc tzw. czarne wysypiska lub umieszczając je w publicznych kontenerach. Przykładem karygodnej praktyki są firmy budowlane, które podczas remontu mieszkania na danym osiedlu wysypują powstały gruz do kosza nieprzeznaczonego do tego celu. Stosowanie takich zabiegów może skończyć się jednak wysokimi karami. Dlatego nie należy oszczędzać na legalnej utylizacji odpadów, ponieważ możemy narazić się na jeszcze wyższe koszty w postaci grzywien.

Rozsądne firmy często zatrudniają specjalistę do zarządzania odpadami. Porządkuje on proces utylizacji odpadów, proponuje sposoby oszczędzania. Co więcej, jego wiedza na temat gospodarowania odpadami pozwala na odsprzedanie części z nich, jeśli istnieje taka możliwość. Dzięki temu można zyskać dodatkowe fundusze dla firmy.

Ułatw utylizację odpadów dzięki Manutan

Wypróbuj cyrkularną gospodarkę odpadami – to się opłaca

Gospodarka obiegu zamkniętego inaczej zwana jest cyrkularną. Jest to model gospodarczy przyszłości, w którym zasoby wykorzystywane są wielokrotnie – krążą w obiegu zamkniętym. Ich wartość dodana jest maksymalizowana, natomiast powstawanie odpadów – minimalizowane.

Jak to osiągnąć?

  • Unikaj wytwarzania odpadów. Czy podczas produkcji nie generujesz niepotrzebnie dużej ilości śmieci, na przykład z powodu przestarzałego procesu produkcyjnego? Czy Twój produkt jest przyjazny dla środowiska i łatwy do naprawy? Czy nie dostarczasz go w zbyt dużych opakowaniach?
  • Sortuj odpady. To Twój obowiązek, który pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, na przykład jeśli płacisz mniej za sortowane tworzywa sztuczne niż za odpady mieszane.
  • Skorzystaj po raz drugi. Spróbuj znaleźć nowoczesną technologię zamieniającą odpady w surowiec, który będziesz ponownie wykorzystywać.
  • Jeśli Twoja firma nie jest w stanie wykorzystać tworzyw sztucznych ponownie, mogą one być przydatne dla kogoś innego. Dowiedz się, które firmy w Twojej okolicy mogą potrzebować czegoś, co Ty wyrzuciłbyś na śmieci.
  • Zmniejszaj ilość odpadów, inwestując w sprzęty takie jak ręczne lub profesjonalne prasy do m.in. butelek PET.

W Manutan chętnie pomożemy Ci w gospodarowaniu odpadami w Twojej firmie. Zadzwoń lub napisz, a wspólnie znajdziemy najlepsze pojemniki na odpady, prasy i inne artykuły, dzięki którym bez problemu poradzisz sobie z odpadami.


Pisaliśmy o:

Vertikální balíkovací lis na odpad

AIG2736301

Sada 3 ks kovových venkovních odpadkových košů

AIG5722588

Więcej powiązanych artykułów